wtorek, 18 lipca 2017

Tajniki wiedzy perfumeryjnej


Pomyślałam, że podzielę się z wami moja wiedzą w zakresie perfum, skoro dzięki swojej pracy posiadłam jej co nieco:)
Najważniejsze, żebyście znali różnicę pomiędzy wodą toaletową (eau de toilette), wodą perfumowaną (eau de parfum) czyli potocznie nazywaną perfumem, a czystym perfumem.

Czysty perfum (perfume) jest olejkiem i sprzedawany jest tylko w maleńkich buteleczkach. Wystarczy tylko kropelka żeby pachnieć cały dzień. W Macy's, w którym pracowałam tylko perfumy Chanel dla kobiet miały opcję kupna czystego perfumu i to tylko tych najbardziej popularnych zapachów. Posiada najwyższą koncentrację zapachu 25%Image result for chanel perfumeWody perfumowane czyli eau de parfum są rozcieńczone wodą, nadal można nazywać je perfumami, ponieważ ich podstawą jest nadal olej (15-20% esensji), dzięki czemu po sprayowaniu nie wyparowują od razu, olejek pozostaje na skórze i pachnie godzinami, czasami nawet cały dzień. Pozostaje też na długo na ubraniach, we włosach, ale może też plamić materiały w zależności od składników.

Image result for chanel perfume

Natomiast wody toaletowe czyli eau de toilette tworzone są na bazie alkoholu, co oznacza, że zawartość olejku jest mała (10%), zapach jest dużo lżejszy i swieższy, ale niestety szybko wyparowywuje wraz z alkoholem:(((
Większość sprzedawanych "perfum" to wody toaletowe. Istnieją również wody kolońskie produkowane dla mężczyzn z tylko 7% zawartością zapachu.
Za wodę perfumowaną trzeba zazwyczaj trochę więcej zapłacić, nie każdego stać...więc zadowalają się tańszymi wersjami. A niektórzy wręcz preferują wody toaletowe, bo ten sam zapach jako perfum jest dla nich zbyt ciężki i duszący.

Image result for chanel perfume


Może to wszystko już wiecie...
Ja jednak zaobserwowałam, że większość ludzi nie ma pojęcia co kupuje, nie zdaje sobie sprawy z różnic i nie wie na co zwrócić uwagę. 
Większość sprzedawanych "perfum" zwłaszcza tych dla meżczyzn to wody toaletowe tzw wody kolońskie. Za wodę perfumowaną trzeba zazwyczaj trochę więcej zapłacić, nie każdego stać...więc zadowalają się tańszymi wersjami. A niektórzy wręcz preferują wody toaletowe, bo ten sam zapach jako perfum jest dla nich zbyt ciężki i duszący. Jednakże trzeba ich używać częściej i wiecej, więc zużywają się szybciej.

Nowością są ostatnimi czasy również perfumy dla facetów. Nie znaczy to, że są skierowane do tych zniewieściałych:) podobnie jak w perfumerii damskiej oznacza to jedynie większą  intensywność zapachu. 

Jeśli zaś chodzi o proces wybierania odpowiedniego zapachu dla siebie, zalecam wypróbowanie go na swojej własnej skórze przez conajmniej godzinę lub dwie. Nigdy nie kupujcie perfumu tylko dlatego, że na kimś ładnie pachniał. Wiele zależy od chemii ciała człowieka, wybrany zapach może się z nią pięknie komponować i wręcz rozkwitnąć na czyjejś skórze, albo skisić się totalnie (go sour) na innej,  lub też nie trzymać się ciała w ogóle. Wielu moich klientów odkrywało, że mają alergie na niektóre składniki perfum, u niektórych wywoływały bóle głowy, a czasami kupujący stwierdzali, że zapach, który wydawał im sie bajecznie piękny po paru godzinach stał się nie do zniesienia i powodował wręcz mdłości:(

Jeśli mieszkacie w Stanach polecam wam robienie zakupów perfumeryjnych na kilka dni lub nawet tydzień przed wielkimi perfumeryjnymi sprzedażami: przed Walentynkami, Dniem Matki, Dniem Ojca, i na dwa lub nawet trzy tygodnie przed przed Świętami Bożego Narodzenia. Wtedy jest najlepsze zaopatrzenie w tzw: sets czy zestawy perfum, które zazwyczaj za 2 do 4$ więcej aniżeli sama butelka zawierają dodatkowe rzeczy: perfumowany balsam do ciała, miniaturowy flakonik na podróżowanie, dla mężczyzn dezodorant lub wodę po goleniu itd. Zachęcam również na robienie zakupów w renomowanych sklepach takich jak Macy's lub Dillards bo macie wtedy gwarancje, że produkt jest prawdziwy i świeży. Ponadto jeśli zajdziecie tam w weekend to zapewne napotkacie  Vendors - to ludzie promujące określone marki. Są dosyć nachalni, ale nie zrażajcie się tylko odszukajcie tego, który reprezentuje markę jaka was interesuje, gwarantuje wam, że jemu bardzo zależy żeby upchnąć swój produkt więc zrobi wiele, żebyście się na niego zdecydowali. Pytajcie się czy mają jakieś prezenty typu torby, kosmetyczki, czasami parasole, ręczniki, próbki, ekstra goodies:))) Oni zawsze coś mają do rozdania:)

W następnym poście opiszę dokładniej konkretne marki i zapachy:)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz